Les O lesích

Má to zelené oblečení a klobouk, kdo je to?

bez názvu-8276

Obě činnosti spojuje láska k přírodě a společný cíl – přírodu ctít a chránit a v souladu s tradicí udržitelně využívat některé její „plody“. Pracovní náplň mají však odlišnou.

Myslivec

Myslivec pečuje o zvěř. Je to člověk, který ve svém volném čase (ano myslivost je zájmová činnost, tedy „koníček“), aktivně ochraňuje všechny druhy zvěře v lese, například přikrmováním zvěře v období nouze (zimní a jarní období), zakládáním políček pro zvěř či vysazováním vhodných dřevin do porostu, kterými se zvěř živí. Nedílnou součástí vykonávání myslivosti je i lov zvěře, a to nejen kvůli zvěřině (mimochodem zvěřina je to jedna z nejvíce „bio“ a nejčistších potravin, které u nás můžete sehnat…), ale také kvůli regulaci jejího počtu – v naší krajině totiž chybí přirození predátoři a přemnožená zvěř dokáže v lesích i na polích působit obrovské škody.

Cílem myslivce je tedy pečovat o kvalitu zvěře a chovat jí v takovém množství, které významně nepůsobí škody na lesnickém, rybničním a zemědělském hospodaření.

Aby se člověk mohl stát myslivcem, musí složit zkoušku z myslivosti, pokud chce i lovit, musí složit zkoušku, která je potřeba pro získání zbrojního průkazu. Samotný zbrojní průkaz však k lovu nestačí, je potřeba získat povolenku k lovu, a to tak, že se člověk stane členem některého mysliveckého sdružení, kterých je v České republice mnoho.

Myslivec

Myslivec

Lesník

Lesník má na starosti péči o les. Je to vystudovaný odborník prakticky se zabývající lesem a lesním hospodářstvím. Lesník  je tedy zaměstnání. Aby se člověk stal lesníkem, musí mít lesnické vzdělání, které lze získat na střední lesnické škole či na vysoké škole, kde existuje specializovaný obor lesnictví.

Být lesníkem neznamená se jen procházet po lesích, ale obnáší to i spoustu hodin strávených v kanceláři.

V terénu (v lese) lesník organizuje, řídí a kontroluje práci na svěřeném lesnickém úseku, provádí ochrannou službu, zajišťuje správu majetku, řídí obchod se dřívím a v případě některých větších lesních majetků kontroluje i myslivecké hospodaření na svěřeném úseku, zde se tedy pojmy „lesník“ a „myslivec“ prolínají.

V kanceláři se lesník věnuje administrativě spojené se správou lesů, organizaci a řízení prací na svěřeném úseku, tedy lesní výrobě. Přiděluje práci a přebírá výsledky od svých podřízených.

Lesník

Lesník

Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že jde o podobné, ne-li stejné činnosti, není tomu tak. Platí, že lesníci bývají často také myslivci, naopak to však už zdaleka neplatí vždy. Toto propojení činností je výhodou zejména tehdy, když lesník provozuje myslivost na svém úseku, protože jednak lépe pozná svůj les a jednak má lepší kontrolu nad stavy zvěře a vnímá přímý dopad škod zvěří, pokud se myslivost dělá špatně.

 

Mohlo by se Vám také líbit

Žádné komentáře

KOMENTUJ