Les Zajímavosti

Nebojte se dřevostaveb, pomáhají šetřit životní prostředí

Drevostavba_Holesovice

Určitě to znáte. Lidé si stěžují, že se kvů­li dřevěnému stavění kácí lesy a ničí příroda. To je ale častý a hlavně velký omyl. Mnozí si totiž neuvědomují, že české lesy, o které se naši lesníci starají trvale udržitelným způsobem, jsou naším významným národním bohatstvím a trvalým zdrojem dřeva – obnovitelné suroviny! To je důvod, proč bychom měli využívat dřevo v našem každodenním životě.

Spojením vody, slunečního záření, půdních minerálů a oxidu uhličitého roste v českých lesích přírodní surovina, kterou umíme využívat trvale udržitelným způsobem. Po staletí se generace lesníků staraly o lesy tak, abychom z nich měli dostatek dřeva jak my, tak i lidé, kteří přijdou po nás.

Zásob českého dřeva navíc přibývá! Každý rok v lesích ČR průměrně přiroste o 5,4 milionů metrů krychlových dříví více, než kolik se ho ročně vytěží. I plocha porostlá lesem v České republice přibývá. Jen v roce 2015 se tato plocha zvýšila o 2 016 hektarů. Lesy v České republice nyní pokrývají 36,8 % rozlohy území, což je nejvíce od dob panování Marie Terezie.

dříví 2

Jednou z cest, jak podpořit spotřebu dřeva z udržitelných zdrojů, je výstavba dřevostaveb. A dřevo jako materiál pro stavbu svého domu volí stále více lidí. Zatímco na přelomu tisíciletí činil podíl dřevostaveb na celkovém počtu dokončených rodinných domů necelé procento a půl, ve druhé dekádě jejich podíl překonal desetiprocentní hranici. V roce 2015 pak procentní podíl dřevostaveb (na celkovém počtu dokončených rodinných domů) dosáhl hodnoty 13,35 %. Každý sedmý dům postavený v roce 2015 byl tedy dřevostavbou. Vzhledem ke skutečnosti, že Česká republika díky rozvinutému a dobře kontrolovanému trvale udržitelnému lesnímu hospodářství nepociťuje nedostatek dřeva, lze v nejbližších letech očekávat další růst podílu dřevostaveb.

Pomaličku se blížíme Německu, kde dřevostavby tvoří cca 15 % všech dokončených domů. Stále se však máme co učit od zemí, kde mají dřevostavby tradici dlouhou několik století a podmínky ideální právě pro tento způsob stavění. V Rakousku je tento podíl až třetinový. Úrovně Spojených států a Kanady (60, resp. 70 %) v dohledné době v českém prostředí ani dosáhnout nelze. Nejdále z tzv. západních zemí jsou země Skandinávského poloostrova. Např. ve Švédsku dosahuje podíl dřevostaveb až 90 %.

Drevostavba

Foto: homebydleni.cz

Dřevostavitelům se daří šířit pozitivní osvětu, vyvracet mýty a přesvědčovat zákazníky o výhodách dřevostaveb. Stavebníci, kteří se rozhodli pro dřevostavbu, zejména oceňují jejich tepelně-izolační vlastnosti a zdravý vzduch v interiéru. Další výhodou je rychlost výstavby, neboť konstrukce dřevostavby je záležitostí několika málo měsíců, lze stavět i přes zimu, a všechny úkony probíhají bez mokrých technik. I když Česká republika zatím nepatří k evropským velmocím v oblasti energeticky úsporného bydlení, menší zatížení peněženky kvůli výdajům za teplo může být jedním z doprovodných argumentů pro pořízení dřevostavby. Lze říci, že správně zkonstruovaná dřevostavba je v podstatě skoro vždy nízkoenergetická.

Dalšími podstatnými argumenty pro dřevo jako materiál pro výstavbu domu jsou příznivé ceny především montovaných domů, v současné době výhodné možnosti financování u většiny bank a také probíhající dotační program Nová zelená úsporám.

Ve světě jsou v současné době velkým tématem vícepatrové dřevostavby. Ve vyspělých ekonomikách již nejsou výjimkou stavby s konstrukčním systémem převážně ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva, které mají deset i více podlaží.

K podpoře dřevostaveb se hlásí i Lesy České republiky, největší správce lesů u nás. Tento státní podnik, který se stará o téměř polovinu všech českých lesů, zveřejnil v těchto dnech výsledky mezinárodní soutěže na architektonický návrh svého nového sídla v Hradci Králové. Mělo by jí o doposud největší dřevostavbu v České republice. Více se dočtete zde.

sidlo_lcr

Foto: Silvarium.cz

Mnoho zajímavých informací o tomto typu staveb a bydlení ve dřevěných budovách a také spoustu inspirace můžete načerpat na veletrhu Dřevostavby 2017, který se koná 2. až 5. února 2017 na výstavišti v Praze Holešovicích. Představí se na něm mimo jiné dosud nejvyšší dřevostavba, která kdy byla v České republice postavena. Jde o čtyřpodlažní budovu, jejíž hlavní nosná konstrukce bude z těžkého dřevěného skeletu a masivních dřevěných panelů (CLT) z křížem lepeného dřeva.

Na veletrhu můžete navštívit i stánek certifikační společnosti PEFC, která se na celém světě, včetně České republiky, stará o to, aby dřevo, které se dostává na český trh, pocházelo z trvale udržitelného lesního hospodářství, a tedy jeho pěstování, těžba, doprava a zpracování zbytečně nezatěžovaly životní prostředí. Dozvíte se na něm všechno, co chcete vědět o českých lesích a českém dřevě.

Další informace o veletrhu Dřevostavby najdete zde.

 

Mohlo by se Vám také líbit

Žádné komentáře

KOMENTUJ