Les Novinky Zajímavosti

Ořešák černý

ořešák

Foto: Ořešák z Kvasic, www.stromroku.cz

Ořešák černý je pozoruhodnou dřevinou, ceněnou zejména pro vysoce kvalitní dřevo, které se hojně využívá v nábytkářství. Ořešák černý je na území České republiky pěstován v lesních porostech jen vzácně, přesto na sebe tato dřevina tento rok dvakrát významně upozornila. Ořešák černý byl vyhlášen státním podnikem Lesy ČR stromem roku 2017. Ořešák z obce Kvasice se pak stal vítězem 16. ročníku ankety Strom roku.

Ořešák černý (Juglans nigra L.) je druhem introdukované severoamerické dřeviny, jejíž vysazování má v Evropě více než třistaletou tradici. Ořešák černý je často pěstován jako okrasná dřevina v parcích. Pokusně byla tato dřevina také zaváděna i v lesním hospodářství.

Ořešák černý vyniká pevným a těžkým dřevem s tmavohnědým až nafialovělým jádrem, které je hojně využívané v nábytkářství. V Severní Americe je ořešák černý právě pro dřevo velmi ceněnou lesnickou dřevinou.

Ořešáky černé jsou mohutné stromy s rovným kmenem a rozložitou korunou. Stromy dosahují až 45 m výšky a průměru kmene až 1,5 m. Ořešáky se dožívají věku přes 250 let. Listy bývají lichozpeřené 20-50 cm dlouhé a složené nejčastěji z 15 -19 vejčitých lístků. Lístky bývají cca 6 – 11 cm dlouhé, pilovité.

Stromy plodí skoro každoročně, v některých letech však mají plodů více. Plody jsou kulovité o velikosti 4 až 6 cm v průměru, obsahující ořech ukrytý v zelené slupce, která později žloutne. Plody jsou nutričně hodnotné, údajně málo chutné. Klíčivost ořechů je vysoká.

V lesním hospodářství se zpravidla sazenice ořešáku nepěstují, neboť semenáčky mají silný kůlovitý kořen a sazenice se špatně přesazují.

Ořešák černý je výrazně světlomilnou dřevinou, nejčastěji se vyskytuje na lesních okrajích anebo v blízkosti vodních toků. Vyžaduje hluboké, dobře propustné a živinami bohaté půdy.

 

 

Mohlo by se Vám také líbit

Žádné komentáře

KOMENTUJ